Dlaczego zrównoważony rozwój w biznesie to przyszłość?

Istnieje wiele dobrze prosperujących branż, które są ekonomicznie opłacalne – a jednocześnie robią dobro dla świata. Weźmy na przykład energię słoneczną i wiatrową. Branże te należą do najszybciej rozwijających się. Ta okazja do eko działania nie jest zarezerwowana dla zielonych firm. 

Mówiąc najprościej – prowadzenie firmy w myśl zrównoważonego rozwoju w biznesie opłaca się biznesowi i środowisku.

Zrównoważony rozwój to modny temat na całym świecie. Nic więc dziwnego, że ma coraz większe znaczenie również w biznesie. W rezultacie większość firm decyduje się na wdrożenie przynajmniej podstawowej strategii zrównoważonego rozwoju. 

Zrównoważone firmy muszą zaspokajać potrzeby obecne, jednocześnie chroniąc te przyszłych pokoleń. Mogą to osiągnąć poprzez zachowanie równowagi między gospodarką, środowiskiem i społeczeństwem.

Zrównoważony rozwój w biznesie to równowaga.

Zacznijmy od tego, jaki wpływ ma zmiana działalności firmy na bardziej zrównoważoną. 

Wpływ na człowieka: Zrównoważone firmy nie przeciążają ani nie nadużywają swoich pracowników lub dostawców, zwłaszcza tych z mniej rozwiniętych obszarów lub grup zmarginalizowanych.

Wpływ na środowisko: Zrównoważone praktyki biznesowe chronią przyrodę i zasoby naturalne przy każdej możliwej okazji.

Wpływ społeczny: przedsiębiorstwa zrównoważone społecznie pracują na rzecz poprawy swoich lokalnych społeczności.

Wpływ na biznes: Konsumenci chętniej wspierają zrównoważone przedsiębiorstwa. Zrównoważony rozwój obniża również koszty biznesowe poprzez zmniejszenie zużycia energii i ilości generowanych odpadów.

Zrównoważony model biznesowy to ogromna wartość dodatnia dla firmy. Nie oznacza to, że można to szybko osiągnąć. Dzięki poświęceniu, zaangażowaniu i wytrwałości firmy mogą osiągnąć ten poziom.Trzeba uzbroić się w cierpliwość, pamiętając, że to się opłaci. Pracownicy, inwestorzy i właściciele firm zyskają, jeśli zdecydują się na stosowanie zrównoważonych technik w swoich ogólnych działaniach.

Od czego zacząć?

Zrównoważony rozwój w biznesie to zdecydowanie złożona sprawa, ale rozpoczęcie i wdrożenie dobrych nawyków jest łatwe.

Powiedzenie “everything digital will save the world” ma w sobie sporo racji. Między innymi, jeżeli tyczy się to obiegu dokumentów w firmie. Rezygnując z druku mamy wpływ na zmniejszenie zużycia papieru. Takie działanie oszczędza drzewa i energię zużywaną do przetwarzania ich na papier oraz do transportu produktów papierniczych.

Kolejnym przykładem jest zwiększenie efektywności energetycznej. W ten sposób nie tylko wpłyniesz na zmniejszenie śladu węglowego, ale także na obniżenie rachunków za wykorzystywaną energię przez firmę.

Używanie energooszczędnych urządzeń, korzystanie z inteligentnych termostatów, zmiana na światła LED, zautomatyzowanie światła za pomocą czujników czy zaopatrzenie personelu w laptopy zamiast komputerów stacjonarnych to tylko mały procent wygodnych i opłacalnych rozwiązań. 

Oszczędzanie pieniędzy i ratowanie planety nie wykluczają się wzajemnie.

Na wysokie zużycie energii mają również strony internetowe. Serwery, które przechowują dane witryny, są stale włączone, co wpływa na wysoki poziom i zapotrzebowanie zużycia energii.

Na szczęście firmy mogą wybrać, gdzie przechowywane są ich dane. Wybierając odpowiednie i bezpieczne rozwiązania, można stać się neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla.

Na to czy firma rzeczywiście prowadzi zrównoważony biznes, składa się również dobór partnerów.

Od producentów oprogramowania i marek żywności i napojów po etykiety odzieżowe i przewoźników, dostawców neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla można znaleźć we wszystkich głównych branżach.

Lista się nie kończy. Dokładne przeanalizowanie aktualnej sytuacji oraz sposobu działalności firmy pozwoli na stworzenie mapy niezbędnych zmian, które trzeba wprowadzić, chcąc działać w myśl zrównoważonego rozwoju.

Zrównoważony rozwój w biznesie – To nie trend, to przyszłość

Wszystkie wyżej wymienione sposoby na przekształcenie biznesu na bardziej zrónoważony, mogą znacząco przyczynić sie do rozwojuu firmy oraz zapewnić jej dobrą przyszłość. Pamiętajmy jednak, że te działania będą miały sens, jedynie przy szczerych chęciach zmiany. Jak wspomnieliśmy wcześniej, zrównoważony rozwój i jego wdrożenie to mozolny i niełatwy proces, dlatego decyzja o jego implementacji musi być dobrze przemyślana i zaplanowana. 

Nie kierujmy się modą, a wizją bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości.

Czytaj całość
krystian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zachęcamy
do kontaktu
z nami w przypadku
jakichkolwiek
pytań

ZACHĘCAMY DO KONTAKTU Z NAMI W PRZYPADKU JAKICHKOLWIEK PYTAŃ