Przyszłość biznesu – Automatyzacja pracy to zagrożenie czy przyjaciel?

Kiedy po raz pierwszy pojawiły się znaki na niebie mówiące o tym, że automatyzacja pracy zacznie być wdrażana do firm, wiele osób zaczęło się zastanawiać nad swoją zawodową przyszłością. Czy taki technologiczny zwrot pozbawi ich pracy? Czy zaczną być zbędni na swoich stanowiskach, a na ich miejsce zostaną “zatrudnione” roboty?

Na szczęście nasze zespoły są wciąż ludzkie, a roboty nie krążą po biurach. 

Automatyzacja pracy, której zadaniem jest ułatwianie codzienności pracownikom, była i czasami wciąż jest często mylona ze swojego rodzaju robotyczną apokalipsą. 

Może to się wydawać mocno przesadzonym określeniem, ale w rzeczywistości wszystko co technologiczne, automatyczne lub po prostu nowoczesne jest często odbierane jako zagrożenie.

Na pewno w wielu przypadkach, to nowe i nieznane, może okazać się być lepszym i wydajniejszym, ale niekoniecznie oznacza zbędność człowieka, jego umiejętności i generalnej wartości. 

Tak właśnie jest w przypadku automatyzacji pracy. 

Czy maszyny zabiorą nam pracę?

Skoro już przebrnęliśmy przez wyjaśnienie czym NIE jest automatyzacja pracy to skupmy się na tym czym jest i jakie korzyści za sobą niesie. 

Definicja automatyzacji mówi, że “jest to proces polegający na odciążeniu bądź całkowitemu ograniczeniu ludzkiej pracy fizycznej jak również umysłowej przy użyciu maszyn i urządzeń, które wykonują powtarzające się czynności w sposób automatyczny.”

Potencjał tej technologii do osiągania większej wydajności, obniżania kosztów pracy, a nawet poprawy obsługi klienta stale rośnie.

Automatyzacja ma wiele zalet. Są one widoczne we wszystkim, od przemysłu fabrycznego po nasze codzienne życie.

Poprzez wdrażanie automatyzacji procesów, pracownicy są wręcz odciążani, mogą skupić się na ważnych czynnościach, a te mozolne, powtarzające się i czasochłonne zostawiają programom komputerowym lub robotom. 

W warunkach fabrycznych roboty mogą przejąć obowiązki, które są niebezpieczne dla pracowników. Są to na przykład prace związane z ostrzami, spawaniem, narażeniem na chemikalia i nie tylko. Po wielu godzinach pracy, tym bardziej tej fizycznej na linii produkcyjnej, zmęczenie może doprowadzić do zwykłego błędu ludzkiego. Ten może nieść za sobą poważne konsekwencje. 

W środowisku biurowym automatyzacja również ogranicza błędy ludzkie – może pomóc w monitorowaniu nietypowej aktywności cybernetycznej. W takiej sytuacji, inteligentny program zweryfikuje zagrożenie i zadba o bezpieczeństwo danych firmy.

“Przyjaciół trzymaj blisko ale jeszcze bliżej trzymaj swoich wrogów”

Wielu uważa, że automatyzacja pracy niesie za sobą tyle samo minusów co plusów. Oczywiście opinii jest mnóstwo. Wszystko zależy od perspektywy. 

Tempo, w jakim postępuje automatyzacja w miejscu pracy, może wydawać się przytłaczające, ale przejście na zautomatyzowane procesy nie musi być kłopotliwe.

Ta technologia ma zdecydowanie większy potencjał, aby ułatwić nam pracę, niżeli całkowicie nas jej pozbawić. Eliminując potrzebę mozolnego wykonywania powtarzalnych zadań, zespoły będą miały więcej czasu na skoncentrowanie się na swoich podstawowych obowiązkach i podejście do nich z nowym nastawieniem i kreatywnością.

Ważnym jest też, aby firmy planując przejście na zautomatyzowane procesy, dokładnie rozważyły element ludzki. Dzięki temu będą mogły wdrażać przyszłe technologie, takie jak IoT i sztuczna inteligencja, jednocześnie szanując pracowników i zwiększając swoje wyniki finansowe.

Czytaj całość
krystian

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zachęcamy
do kontaktu
z nami w przypadku
jakichkolwiek
pytań

FEEL FREE TO CONTACT US WITH ANY QUESTIONS. WE ARE AT YOUR DISPOSAL.